Spordan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
1860

Merhaba diyet miniklerim. Özellikle sporcuların dikkat etmesi gereken durumları ana başlıklar halinde şuraya fırlatıyorum.

 1. Haftada 2 kez kurubaklagil yenmeli. Fakat antrenman sonrasında tercih edilmelidir.
 2. Yedikten sonra midenin rahatlaması, aç hissetmemek ve çok tok hissetmemek için egzersizden 2-4 saat önce ana yemek yenmelidir. Daha az zaman varsa atıştırılmalıdır.
 3. Egzersiz sırasında karbonhidrat alımı kan şekerinin korunmasını sağlar. Uzun egzersizlerde yorgunluğu geciktirir. Maç arasında 1 meyve suyu içmeniz iyi gelecektir.
 4. Egzersiz sonrası karbonhidrat alımı toparlanmanın hızlı olmasını sağlar. Maç biter bitmez 1 adet muz ve 1 paket süt içmelisiniz.
 5. Antrenmandan mümkün olduğunca kısa süre sonra öğün yenmelidir. Öğünde mutlaka protein de olmalıdır.
 6. Egzersiz sonrası protein alımı kas yorgunluğunu azaltacaktır.
 7. Antrenmandan 2 saat önce 500 ml, 15-20 dk önce 150-250 ml sıvı alımı olmalıdır.
 8. Çok fazla posalı ve yağlı yiyecekler sindirimi yavaşlatır, yiyeceklerin uzun süre midede kalmasına neden olur. Bu da maç performansını düşürür. Maçtan önceki öğünlerinizi yağlı (yağlı börek ve hamur tatlıları, kaymak, krema, pasta, çikolata, kek, helva, tahin, sucuk, pastırma, salam, sosis, sakatat, yağda kızartmalar, kuru yemişleri alkol, kahve, kakao) ve posalı (armut, bulgur, beyaz ekmek hariç tüm ekmekler, kabuklu meyveler vb.) seçmemelisiniz.
 9. Gaz yapıcı yiyeceklerden antrenman öncesinde kaçınılmalıdır ( kurubaklagiller, soğan, lahana, bulgur, kereviz karnabahar).
 10. Daha önce denenmemiş yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 11. Her 15-20 dkda 150-350 ml sıvı alınmalı.
 12. Egzersiz öncesi ve sonrası tartılıp ağırlık farkının 1.5 katı kadar sıvı alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here