Sağlıklı Beslenmeye İlk Adım!

1
7094

Merhaba diyet şekerlemelerim. Şu an ilk yazımı yazıyorum ve bu süreç beni biraz zorladı. Teknoloji konusunda biraz kötüyüm ama diyet konusunda güveninizi kazanacağımı düşünüyorum. İlerleyen günlerde birlikte yaşayıp göreceğiz. Şimdi gelelim bu yazıda neler anlattığıma. Aslında diyet ile ilgili üzerinizde oluşan yanlış algıyı azaltmak için küçük bir giriş yaptım, içine birkaç tanım serpiştirdim. Umarım beğenirsiniz.

Sağlıklı beslenme; sağlığı koruyan, yaşam kalitesini arttıran ve vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini yeterli ve dengeli olarak sağlayan bir yaşam biçimidir. Diyet ise, tükettiğimiz besinlerin tamamına denir. Diyet deyince akla gelen ilk düşünce ise; amacı ağırlık kaybetmek olan, kalıplaşmış katı kurallarla sağlıklı beslenme oluyor maalesef, ki bu açıklama diyet kelimesinin değil perhiz kelimesinin tanımı oluyor. Kilo kaybıyla birlikte sağlıklı beslenme süreci rafa kaldırılıyor, eski sağlıksız alışkanlıklara geri dönülüyor. Katı kurallar ile diyet yapmak sağlıklı beslenme tarzına ters düşen bir prensip aslında. Herkesin çok sevdiği sağlıksız bir yiyecek vardır, diyet yapmak bu yiyeceği tamamen kesmek gerektiği anlamına gelmez, hayatınızda ılımlı bir miktarda kalmalıdır. Yemeğin tadını çıkaramıyorsanız, yemekten zevk alamıyorsanız diyete bağlı kalma ihtimaliniz haliyle azalacaktır.

Gelin birlikte sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirerek ideal kilomuzu bulalım, çeşitli hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltalım. Yüksek kilo ve sağlıksız yaşam tarzıyla gelişebilecek diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları, solunum problemleri ve bazı kanser çeşitleri gibi hastalıklara karşı 1-0 önde olmak istemez misiniz?

Eveeet diye seslenenler için hemen yeni yazılar yazıp döneceğim. Takipte kalın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here